header-cat-long-hair

Najpopularniejsze rasy kotów długowłosych. Kot długowłosy

Przyciągają wzrok, królują na salonach, wzbudzają zachwyt wszędzie, gdzie się pojawią. Długowłose koty to przedstawiciele prawdziwej kociej arystokracji. Dostojne, obdarzone efektowną szatą koty nie są jednak tylko mistrzami elegancji. Wśród puszystych kotów nie brakuje oryginalnych osobowości. Poznaj najpopularniejsze rasy kotów długowłosych i sprawdź, jak zaspokoić ich szczególne potrzeby.

Najpopularniejsze rasy kotów długowłosych

Długowłose rasy mruczków można łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Zwierzaki te obdarzone są wyjątkowo długą sierścią (o długości przekraczającej 10 cm). Do ras z długą sierścią zaliczane są też mruczki półdługowłose (np. kot brytyjski długowłosy, ragdoll). Średnia długość włosa wynosi u nich ponad 5 cm. Jakie rasy puszystych kotów cieszą się największą popularnością?

Pers

Pers to z pewnością najbardziej znany przedstawiciel rasy kotów długowłosych na świecie. Te urocze mruczki mogą poszczycić się imponującą okrywą włosową o długości dochodzącej do 10–15 cm. Szata persów, za sprawą gęstego podszerstka, jest też wyjątkowo miękka, puszysta i delikatna. Koty tej rasy mają ponadto charakterystyczną głowę – z krótkim, zadartym nosem, dużymi oczami i małymi uszami.

Persy znane są ze spokojnego usposobienia. Są uczuciowe, pogodne i przyjazne. Ze względu na skrócone kończyny i powolne ruchy przylgnęła do nich łatka kocich leniuchów. W rzeczywistości te puszyste koty lubią się bawić, choć raczej unikają ekstremalnych harców w domowym zaciszu.

Maine coon

Maine coon to kot długowłosy, który przyciąga uwagę nie tylko ze względu na piękną szatę. To kocie olbrzymy, które mogą osiągnąć wagę nawet 10 kg. Dzięki grubej, nieprzemakalnej okrywie włosowej koty tej rasy są w stanie przetrwać nawet w trudnych warunkach. Maine coony są doskonałymi łowcami. Wyróżniają się ciekawością świata, inteligencją i spostrzegawczością. Choć te mruczki mogą początkowo budzić respekt, mają rozczulający charakter. To uczuciowi, delikatni i czuli towarzysze dla dorosłych i dzieci. Sprawdź swoją wiedzą o maine moonie.

Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski należy do rasy kotów długowłosych. Rasa ta powstała dzięki krzyżówce kota brytyjskiego krótkowłosego i persa. Koty tej rasy mają silnie zbudowane ciało z okrągłą głową, dużymi oczami, małymi uszami i krótkimi łapkami. Ich sierść jest prosta, gęsta i odstająca. Dzięki temu koty brytyjskie długowłose przybierają nieco misiowaty wygląd. Przedstawiciele tej rasy mają umiarkowany, zrównoważony temperament. Koty brytyjskie długowłose są dość powściągliwe w okazywaniu uczuć. Potrafią jednak nawiązać silną więź ze swoim opiekunem. Koty brytyjskie długowłose dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami (np. psami). Są inteligentne i ciekawskie – lubią eksplorować otoczenie.

Koty długowłose mają różne charaktery, temperamenty i wymagania.

Ragdoll

Marzysz o wiernym i czułym kocim pupilu? Poznaj ragdolla. Ten sympatyczny kot długowłosy ma jedwabistą, miękką okrywę włosową, praktycznie bez podszerstka. Dzięki temu – w odróżnieniu od większości długowłosych kuzynów – nie wymaga częstego wyczesywania. Charakterystyczne dla kotów tej rasy są białe skarpetki i rękawiczki oraz wyraziste błękitne oczy. Ragdoll uznawany jest za kociego pieszczocha. Kot tej rasy uwielbia spędzać czas na kolanach. Podczas pieszczot potrafi wyjątkowo się rozluźnić, stąd wzięła się jego nazwa „szmaciana lalka”. Ragdoll silnie przywiązuje się do opiekunów. Dodatkowo niemal przez całe życie zachowuje młodzieńczy wigor i zamiłowanie do zabawy.

Kot syberyjski

Syberyjczyk to kolejny przedstawiciel ras kotów długowłosych, który cieszy się dużą popularnością. Pochodzący z mroźnej Syberii kot wyróżnia się grubą sierścią z gęstym podszerstkiem i twardym włosem okrywowym. Charakterystyczna dla syberyjczyka jest efektowna kryza. Koty syberyjskie są z natury przyjacielskie, pewne siebie i żywiołowe. Sprytne, odważne i zwinne mruczki mają duszę myśliwych. Lubią wspinaczki i ekscytujące zabawy w domowym zaciszu. Kot syberyjski wytwarza mniej białka Fel d1, dlatego często polecany jest jako rasa kota dla alergików.

Kot norweski leśny

W surowym skandynawskim klimacie wykształciła się kolejna popularna rasa obdarzona bujnym futrem – kot norweski leśny. Długa szata tego mruczka to nie tylko ozdoba, ale też niezawodna warstwa izolacyjna. Sierść kota norweskiego leśnego zbudowana jest z gęstego, wełnistego podszerstka i gładkiego, ościstego włosa okrywowego. Taka szata jest wyjątkowo odporna na wilgoć i niskie temperatury. Kot norweski leśny jest obdarzony dużym temperamentem. Ceni sobie niezależność i z natury jest dosyć ostrożny. Ze swoim opiekunem potrafi jednak nawiązać bliską relację. Dodatkowo jest utalentowanym łowcą, który do szczęścia potrzebuje dużej dawki ruchu i rozrywki.

Kot birmański

Birmańczyk to dostojny kot długowłosy, który według legendy miał być wcieleniem buddyjskich mnichów. Kot birmański oprócz pięknej jedwabistej szaty zachwyca swoimi wyrazistymi, szafirowymi oczami. Uwagę zwraca również jego umaszczenie z ciemnymi znaczeniami, silnie kontrastującymi z białymi skarpetkami i ostrogami. Według miłośników rasy birmańczyki pod względem charakteru przypominają nieco psy, są bowiem niezwykle towarzyskie, radosne i inteligentne. Lubią też być w centrum uwagi. Dodatkowo te puszyste koty dobrze czują się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt domowych.

Jak pielęgnować rasy kotów długowłosych?

Koty ras długowłosych potrzebują specjalnej pielęgnacji. By uniknąć tworzenia się u nich kołtunów i filcowania sierści, niezbędne jest regularne i skrupulatne rozczesywanie ich okrywy włosowej.

Kota długowłosego najlepiej szczotkować codziennie. W przypadku niektórych ras (np. maine coonów, kotów syberyjskich) wystarczające może być jednak dokładne rozczesanie sierści 2–3 razy w tygodniu.

Nie wszystkie koty z długą sierścią wymagają codziennego wyczesywania.

Czesanie długowłosego pupila rozpocznij od nawilżenia jego włosa – szczotkowanie sierści na sucho może uszkodzić włos. Następnie spróbuj wstępnie rozluźnić kołtuny i supły palcami. Podczas czesania pupila zwracaj szczególną uwagę na obszary, gdzie włos się plącze: pod pachami, w pachwinach, pod brzuchem i w okolicach ogona. Kota najlepiej czesać „z włosem” – od głowy w kierunku ogona. Jeśli chcesz jednak nadać puszystości jego okrywie włosowej, możesz także czesać go techniką „pod włos”.

Puszyste koty częściej niż rasy krótkowłose wymagają też kąpieli. Zazwyczaj należy przeprowadzić ten zabieg co 3–4 miesiące. Do mycia kotów długowłosych warto wykorzystać szampon Tauro Pro Line Healthy Coat Nourishing Shampoo. Dziękiformule z proteinami jedwabiu kosmetyk dogłębnie odżywia i nawilża sierść, pozostawiając ją gładką i lśniącą. Szampon nie zawiera silikonów i SLS, dlatego jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Akcesoria do pielęgnacji długiej sierści kotów

Spory wpływ na wygląd długiej szaty kota mają akcesoria do pielęgnacji. Szczotki i grzebienie dla pupila nie mogą wyrywać włosa, podrażniać skóry oraz powodować elektryzowania się sierści. Z tego względu ważne jest, by ich zęby były odpowiednio wyprofilowane i mocno osadzone. Dodatkowo przybory do kociej pielęgnacji powinny mieć antystatyczną obudowę i ergonomiczną rączkę. Jakie akcesoria przydadzą się dla kotów z długą sierścią?

  • grzebień z szerokim rozstawem zębów – ułatwia rozczesanie kołtunów,
  • grzebień z rzadkim rozstawem zębów – przeznaczony do wyczesywania podszerstka,
  • szczotka druciana – pomocna podczas codziennej pielęgnacji, do szczotkowania całej szaty,
  • szczotka pudlówka – przydatna do nadawania puszystości sierści i układania kociej fryzury,
  • szczotka z naturalnego włosia – do szczotkowania ogona, nabłyszczania i wygładzania sierści,
  • furminator – pomocny zwłaszcza w czasie linienia dla kotów z grubym podszerstkiem, umożliwi usuwanie wypadającej sierści,
  • filcak – niezbędny do wycinania kołtunów i filców.

Kosmetyki dla ras kotów długowłosych

Aby szata długowłosego kota zawsze pięknie się prezentowała, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Preparaty do pielęgnacji kociej sierści dostępne są w formie sprayów, pudrów i płynów. Dla przedstawicieli ras kotów z długą sierścią przydadzą się zwłaszcza kosmetyki:

  • dodające objętości,
  • nabłyszczające,
  • wzmacniające i regenerujące,
  • antystatyczne,
  • ułatwiające rozczesywanie.

Jeśli chcesz poprawić wygląd szaty swojego mruczka, sięgnij po maskę odżywiającą Tauro Pro Line Healthy Coat Nourishing Mask. Kosmetyk z dodatkiem masła shea nawilża, odżywia i wzmacnia sierść. Maska o właściwościach regeneracyjnych jest idealna do pielęgnacji sierści przesuszonej i osłabionej – pozostawia szatę kota gładką i pełną naturalnego blasku. Kosmetyk nadaje się do każdego rodzaju sierści.

Pielęgnacja kotów długowłosych jest wymagająca i wymaga systematyczności.

Dieta na piękną sierść

Nawet najlepsza pielęgnacja nie zapewni kotu lśniącej i mocnej okrywy włosowej bez odpowiedniego żywienia. Planując dietę dla pupila obdarzonego bujną szatą, powinieneś uwzględnić jego specyficzne cechy:

  • wysokie zapotrzebowanie na składniki wzmacniające sierść – niezbędne do odbudowy włosa są m.in.: aminokwasy siarkowe, miedź, cynk, witaminy z grupy B, wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • skłonność do tworzenia się kul włosowych – w menu kota obdarzonego bujną sierścią powinny znaleźć się składniki usprawniające trawienie, ograniczające formowanie się bezoarów i ułatwiające ich wydalanie, m.in.: zioła, drożdże, oleje roślinne, prebiotyki.

Dieta kota z długim włosem powinna być bogata w składniki budulcowe i usprawniające trawienie.

Szukasz dobrej karmy dla swojego długowłosego pupila? Ciekawą propozycją żywieniową dla kotów długowłosych jest karma Nature’s Protection Persian. Produkt wyróżnia się formułą, która wzmacnia kocią sierść i ułatwia usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego. Karma na bazie zwierząt morskich dostarcza kotom białek i tłuszczów niezbędnych dla zachowania zdrowej, mocnej i błyszczącej szaty. Recepturę produktu wzbogacono olejem z wiesiołka, będącego źródłem kwasu gamma-linolenowego, który poprawia wygląd szaty. Dodatek nutraceutyków w pokarmie wpływa korzystnie na trawienie kotów.

Rasy kotów długowłosych – podsumowanie:

  • Do popularnych ras kotów długowłosych należą m.in.: pers, ragdoll, kot brytyjski długowłosy, maine coon.
  • Koty długowłose mają różne charaktery i wymagania.
  • Rasy długowłose potrzebują regularnego wyczesywania, okresowych kąpieli i zbilansowanego żywienia.
  • Pielęgnację długiej sierści mruczka ułatwią odpowiednio dobrane akcesoria i kosmetyki.
header-np-insekt

Karma z insektów – nowy trend czy rzeczywiste korzyści?

W ostatnim czasie karma z insektów dla psa zyskują na popularności, głównie wśród właścicieli psów uczulonych na różne źródła białka. Nie tylko kurczak może wywoływać alergię pokarmową, ale również jagnięcina, wołowina czy nawet ryby. Dlatego doskonałą alternatywą dla psa alergika są właśnie karmy z insektów, które dostarczą Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych aminokwasów i składników odżywczych.

Skąd wziął się pomysł na karmy z insektów?

Globalny wzrost populacji oraz większy popyt na żywność, zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt domowych, stają się coraz ważniejszym problemem. Z tego powodu poszukuje się bardziej zrównoważonych i mniej szkodliwych źródeł żywienia zwierząt. Produkcja owadów wymaga mniejszej powierzchni gruntów rolnych i znacznie mniej wody, do tego emituje mniej gazów cieplarnianych niż jakakolwiek konwencjonalna, intensywna produkcja mięsa. Spożycie przez zwierzęta białka pochodzącego z owadów może przyczynić się do ograniczenia globalnego niedoboru białka.

Karma z insektów, czyli jakie wartości odżywcze mają owady w diecie psa?

  • Insekty zawierają trzykrotnie więcej białka niż wołowina.
  • Owady w diecie psa dostarczają pięciokrotnie więcej kwasów omega niż łosoś.
  • Mają w składzie 10% więcej witaminy B12 niż łosoś.
  • Są źródłem dwukrotnie większej ilości żelaza niż szpinak.
  • Owady w diecie psa dostarczają 10 niezbędnych aminokwasów, m.in. cynk, chitynę i kwas laurynowy.

Korzyści, które może przynieść dieta psa bazująca na karmie z insektów

Dzięki dużej zawartości białka owady w diecie psa pomagają utrzymywać mocne kości oraz zdrową skórę i sierść. Ponadto wspomagają układ odpornościowy i zdrowy wzrost, pomagają też w budowie masy mięśniowej. Insekty zawierają dużo kwasów omega, które utrzymują w doskonałej kondycji skórę i sierść zwierząt. Owady w diecie psa wspomagają prawidłowe funkcjonowanie pracy mózgu i serca oraz dobry wzrok. Kwasy omega dostarczają energii i obniżają ciśnienie krwi.

Białko owadów zawiera dziesięć niezbędnych aminokwasów, które wspierają pracę serca i odporność, normalizują procesy trawienia, pomagają w produkcji hormonów. Dziesięciokrotnie większa niż w łososiu zawartość witaminy B12 sprawia, że owady w diecie psa wzmacniają prawidłowe funkcjonowanie mózgu i rdzenia kręgowego oraz jelit. Zapewniają lepszy sen, wspomagają reprodukcję komórek i zdrowy wzrost.

Żelazo, którego w insektach jest więcej niż w szpinaku, pozytywnie wpływa na układ krwionośny, zapobiega depresji i dostarcza energii. Witaminy, cynk, chityna i kwas laurynowy zapewniają zdrowy wzrost kości, prawidłowe funkcjonowanie wątroby i mózg, są przeciwutleniaczami. Dzięki temu białko insektów poprawia metabolizm, zmniejsza stany zapalne oraz wspomaga aktywację hormonów i enzymów.

Karma z insektów – jaką wybrać?

Dla psów z alergią pokarmową najlepszym wyborem będzie karma z insektów, dodatkowo ważne jest, aby była to karma hipoalergiczna i bezzbożowa. Warto zwrócić uwagę na karmę Nature’s Protection z linii Superior Care White Dogs – Insects. Jest to karma z białkiem owadów, a konkretnie much Hermetia ikllucens (black soldier fly). Jako główne źródło białka w karmie owady w diecie psa są hipoalergicznie i zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii do minimum. Zapobiegają powstawaniu reakcji immunologicznych (alergii pokarmowych) lub reakcji nieimmunologicznych (nietolerancji pokarmowych) w postaci problemów skórnych i/lub problemów trawiennych (biegunka, wymioty).

Karma z insektów to dobry wybór dla psich alergików.

Zmiana na dietę hipoalergiczną pomoże również w redukcji świądu, a w rezultacie drapania się psów, ocierania i gryzienia. White Dogs Insects to karma z insektów dla psa dorosłego. Jej głównym składnikiem jest białko z owadów, ale została zaprojektowana również po to, aby utrzymywać prawidłową, transparentną kompozycję łez i śliny, dzięki czemu na białej sierści nie tworzą się plamy. Ma bezzbożową formułę, odpowiednią dla psów z wrażliwym układem pokarmowym oraz skłonnościami do alergii pokarmowej lub skórnej. Składniki zostały tak dobrane, aby nie obciążać przewodu pokarmowego. Skład jest wzbogacony o MicroZeoGen, naturalny minerał, który pomaga usuwać toksyny z organizmu oraz zwiększa przyswajalność witamin i składników odżywczych.

Erbe Animals
https://erbeanimals.pl/

Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach marki Nature’s Protection? Kliknij tutaj!